Historia istnienia zespołu

 

1 małe

Pomysł założenia zespołu Nightwish narodził się w lipcu 1996 r. o północy, kiedy Tuomas spędzał noc z przyjaciółmi przy ognisku. Pierwsze trzy piosenki, które były akustyczną, nastrojową muzyką, zostały nagrane pomiędzy październikiem a grudniem 1996 roku. W tym czasie zespół miał trzech członków: Tuomasa, Tarję i Emppu.

 

3

Zespół chciał zobaczyć, jak muzyka mogłaby brzmieć po dodaniu perkusji (Jukka dołączył do grupy). Również w tym samym czasie akustyczna gitara została zastąpiona przez elektryczną. Po kilku tygodniach prób zespół poszedł do studia w kwietniu 1997 roku.

Wtedy nagrano siedem utworów. Można je znaleźć w limitowanej edycji albumu Angels Fall First. W maju 1997 r. muzycy Nightwisha podpisali kontrakt z wytwórnią Spinefarm na dwa nagrania. W sierpniu zespół nagrał w studiu cztery nowe piosenki. Przed rozpoczęciem sprzedaży Angels Fall First grupa wydała singiel „The Carpenter”, który znalazł się na ósmym miejscu w oficjalnym zestawieniu najlepszych singli w Finlandii. Album Angels Fall First został wydany na początku listopada i dotarł do 31. miejsca na liście najlepiej sprzedających się płyt w Finlandii. Nightwish zagrał swój pierwszy koncert w Kitee 31 grudnia 1997 roku. Później Nightwish wystąpił tylko siedem razy w ciągu zimy, ponieważ Jukka i Emppu zostali wezwani do wojska, a Tarja była zajęta swoimi studiami. Nightwish i Spinefarm poszerzyli kontrakt, aby zamiast dwóch obejmował trzy nagrania.

2

W kwietniu 1998 r. zespół zaczął nagrywać pierwszy teledysk – „The Carpenter”. Był gotowy z początkiem maja i po raz pierwszy został odtworzony w programie telewizyjnym Jyrki. Pod koniec maja Tuomas i Tarja udzielili w nim wywiadu.

Latem do zespołu dołączył basista Sami Vänskä. W ciągu lata grupa wypróbowała piosenki przed rozpoczęciem nagrań i poszła do studia na początku sierpnia; nagrania zakończono pod koniec października. 13 listopada Nightwish zagrał koncert w Kitee, podczas którego był nagrywany teledysk do „Sacrament of Wilderness”. Singiel wyszedł 26 listopada, a sprzedaż nowej płyty Oceanborn rozpoczęła się 7 grudnia. Wszyscy byli zaskoczeni sukcesem Oceanborna. Album znalazł się na 5 miejscu w oficjalnej fińskiej liście najlepszych albumów, a singiel „Sacrament of Wilderness” był numerem jeden w tygodniowym zestawieniu najlepszych singli.

Zimą 1999 r. Nightwish zagrał wiele koncertów w całym kraju w ciągu trzech miesięcy, włączając w to występ w fińskim programie Lista. Na wiosnę Oceanborn po raz pierwszy został wydany poza granicami Finlandii.
Rozwiń

W maju zespół zaczął grać koncerty – muzycy zrealizowali trasę koncertową po kraju w dwa i pół miesiąca, grając na prawie wszystkich dużych rockowych festiwalach. W tym samym czasie nagrali singlowy utwór „Sleeping Sun”. Jego tekst odnosi się do zaćmienia Słońca w Niemczech. W sierpniu singiel został wydany w tym kraju i zawierał także utwory: „Walking in the Air”, „Swanheart”, „Angels Fall First”. Wydawnictwo sprzedało się w ilości 15 tys. kopii w ciągu jednego miesiąca. W sierpniu Nightwish dowiedział się, że Oceanborn i „Sacrament of Wilderness” pokryły się złotem. W tym samym czasie zostało potwierdzone, że Nightwish planuje trasę koncertową po Europie, zawierającą 26 występów z zespołem Rage.
Zwiń

Na początku 2000 r. zespół znów wszedł do studia, aby nagrać swój trzeci album. Pracę w studiu chwilowo przerwały kwalifikacje do fińskiej Eurowizji. Nightwish wystartował z piosenką „Sleepwalker”.
Rozwiń

Artyści zwyciężyli w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej, ale w finale zajęli drugie miejsce, pomimo że bezkonkurencyjnie wygrali w telewizyjnym głosowaniu publiczności. Nowy album Wishmaster wyszedł w maju, a trasa promująca tę płytę wystartowała z Kitee, miasta rodzinnego kapeli. Po występie grupa otrzymała złote płyty za album Oceanborn oraz single „Sacrament of Wilderness”, „Walking in the Air” i „Sleeping Sun”. Wishmaster powędrował prosto na 1. miejsce fińskiej listy przebojów i pozostał na tej pozycji przez trzy tygodnie. W tym samym czasie zyskał status złotej płyty. Był chwalony przez fanów oraz media i został albumem miesiąca w niemieckim magazynie Rock Hard w numerze 6/2000, obok długo wyczekiwanych produkcji zespołów Bon Jovi i Iron Maiden. Osiągnął 21. miejsce na niemieckiej oraz 66. na francuskiej liście najlepiej sprzedających się płyt. Trasa koncertowa „Wishmaster World Tour”, która wystartowała w Kitee, została kontynuowana na dużych festiwalach w Finlandii, a potem w Południowej Ameryce w lipcu 2000 roku. Trzytygodniowa trasa po Brazylii, Chile, Argentynie, Panamie i Meksyku okazała się jak dotąd jednym z najlepszych doświadczeń grupy. Za tym podążały odnoszące sukces występy w Wacken Open Air, Biebop Metal Fest i pierwsza trasa po Europie z zespołami Sinergy oraz Eternal Tears Of Sorrow. W listopadzie Nightwish zagrał także dwa koncerty w Montrealu i Kanadzie. Następny projekt Nightwisha obejmował przygotowania i realizację koncertu w wersjach DVD i VHS z limitowanym albumem zawierającym utwory nagrane na żywo (dostępny tylko w Finlandii). Koncert odbył się w Tampere 29 grudnia 2000 roku. Sprzedaż materiału rozpoczęto w kwietniu 2001 r. w Finlandii, a na całym świecie w lecie 2001 roku. Na koniec występu Nightwish zdobył platynowe płyty za album Wishmaster oraz złote za singiel „Deep Silent Complete”.
Zwiń

W marcu 2001 r. Nightwish znów trafił do studia, aby nagrywać ich wersję utworu „Over the Hills and Far Away” Gary’ego Moore’a, dwie nowe piosenki oraz nową wersję „Astral Romance” z albumu Angels Fall First.
Rozwiń

Premiera minialbumu Over the Hills and Far Away w Finlandii nastąpiła w czerwcu 2001 roku. Niemiecka wersja Over the Hills and Far Away (wydana przez Drakkar) zawierała dodatkowo 6 utworów na żywo. Nightwish również przedłużył kontrakt ze Spinefarm Records o jeden album, który miał zostać wydany w lecie 2002 roku. Teledysk do „Over the Hills and Far Away”, który szybko zyskał status platynowej płyty w Finlandii jako mini-CD, nakręcono w sierpniu 2001 r. w Finlandii. Trasa po ojczystym kraju kapeli zakończyła się tego samego roku w Nivali. Zespół z powodu napięć powstałych podczas trasy był bliski rozpadu. Tuomas wyruszył w pieszą podróż po Laponii, podczas której zebrał swoje myśli; pewne zmiany musiały zajść po to, aby Nightwish był w stanie kontynuować karierę. Zgodnie z własnymi słowami Tuomas chciał rozwiązać zespół z powodu przedłużających się sprzeczek w grupie. Na szczęście to nie nastąpiło. Coś jednak się stało, właściwie to dużo. Sami Vänskä, który był z nimi od Oceanborna, musiał opuścić zespół. Marco Hietala, znany z zespołów Sinergy i Tarot, obiecał wkroczyć do zespołu, aby zastąpić Samiego do momentu wydania następnego albumu i odbycia trasy go promującej. Zawarli oni układ z agencją promocyjną King Foo Entertainment, a długoletni przyjaciel zespołu i kolega z pracy, Ewo Rytkönen, został ich menedżerem. Aby uczcić “nowy początek”, 24 listopada 2001 roku, miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia, otworzono na stronie grupy pierwszy oficjalny sklep z produktami dla fanów zespołu – Nightwish-Shop. Nagrywanie następnej płyty – Century Child – rozpoczęło się w styczniu 2002 roku.
Zwiń

Początek 2002 r. przyniósł Nightwishowi dobre wiadomości w porównaniu do poprzednich, wzburzonych czasów. Jako zespół i jako solowi artyści odnosili sukces w wielu krajowych i zagranicznych magazynach poprzez głosowania czytelników.
Rozwiń

Fani nie opuścili ich po zmianach, wręcz przeciwnie. „Ever Dream”, pierwszy singiel z nadchodzącego albumu, pokrył się złotem w Finlandii w dwa dni. W tym samym czasie muzycy Nightwisha ogłosili, że zamierzają zrobić sobie przerwę gdy tylko „Century Child World Tour 2002” się skończy. W tym czasie Tarja zamierzała skończyć swoją edukację w Niemczech. Ta przerwa zrodziła wiele spekulacji wszelkiego rodzaju wśród fanów na temat dalszych losów grupy. Najpierw Sami opuszcza zespół zeszłej jesieni, a teraz roczna przerwa… Century Child został wydany w maju 2002 r. i pobił rekord sprzedaży, zdobywając status złotej płyty w dwie godziny. W dwa tygodnie pokrył się platyną (sprzedano 30 tys. kopii) i nadal sprzedawał się bardzo szybko. W tym samym czasie Nightwish utrzymał mocne pozycje w listach najlepszych singli i albumów w Finlandii. Zagraniczne rynki także zareagowały pozytywnie: w Niemczech Century Child powędrował prosto na 5. miejsce, a w Austrii na 15. Te dwie pozycje były jak dotąd najwyższymi osiągnięciami grupy za granicą. W lipcu trasa Nightwisha po Południowej Ameryce odniosła wielki sukces, prawie wszystkie bilety zostały wyprzedane. W Brazylii pierwsze wydanie Century Childa sprzedało się w jeden dzień, a udana trasa po Europie nie uszła zainteresowaniu agencji prasowych. Wiele europejskich występów było transmitowanych na żywo w internecie. Sprzedany w zdumiewającej ilości kopii (59 tys.) w Finlandii Century Child był w kraju drugim najlepiej sprzedającym się albumem 2002 roku. Pierwsza wizyta w Szwecji miała miejsce 16 listopada 2002 r. w Fryshuset w Sztokholmie. Przerwa w działalności rozpoczęła się pod koniec 2002 roku, ale nie było odpoczynku dla chłopaków. Jukka grał z Sethian i Bitch Driven, Tuomas z Sethian, For My Pain… i Timo Rautainen & Trio Niskalaukaus, Emppu grał z zespołem Altaria, a Marco z grupą Tarot. Po dość długim zawieszeniu działalności Nightwish wrócił do pracy.
Zwiń

Początek 2003 roku przyniósł bardzo dobre wyniki w ankietach czytelników rozmaitych pism; zostało zarezerwowane studio na nagrywanie kolejnego albumu, którego premiera miała się odbyć następnego roku.
Rozwiń

Dużo się również działo w sferze prywatnej: Jukka i jego dziewczyna Satu zostali rodzicami małej Luny, urodzonej 11 marca. Nightwish otrzymał pierwszą w karierze podwójną platynową nagrodę za Century Childa, który sprzedał się w ilości 60 tys. sztuk. Zespół w większości koncertował za granicą. Jedyny koncert w Finlandii odbył się 20 czerwca. Druga wizyta w Szwecji miała miejsce podczas festiwalu w Hultsfred – „Gates of Metal”. Nadchodzący film dokumentalny DVD End of Innocence był już wtedy składany w całość, a wielokrotne przekładanie premiery było spowodowane ogromną ilością materiału. W maju Tarja Turunen ogłosiła, że wyszła za mąż kilka miesięcy wcześniej i prawdopodobnie wróci do Finlandii. DVD End of Innocence zostało w końcu wydane 6 października. W tym samym czasie Nightwish rozpoczyna nagrywanie nowego albumu. Ich piąty album, Once, będzie najważniejszym w historii grupy. Tymczasem prezydent Finlandii, Tarja Halonen, zauważa sukcesy Nightwisha i zaprasza Tarję oraz jej męża, Marcela Cabuli, na coroczne obchody dnia niepodległości, odbywające się w pałacu prezydenckim. Kreacja Tarji zostaje wybrana najpiękniejszą suknią tego wieczoru. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Nightwish wystawia na aukcji płachtę koncertową z „Century Child World Tour 2002”, a cały dochód przeznacza na cele charytatywne. Kwota wyniosła 1750 euro, a dostał ją Dom Dziecka Parikanniemi w Ristiini w grudniu. Fundusze zostały wręczone przez Tarję.
Zwiń

Na rok 2004 oczekiwali zarówno fani, jak i sam zespół. Ciężkie sesje w studiu wyczerpały ich psychicznie i fizycznie. Ówczesne nagrywanie odbywało się w Phoenix Studios w Londynie – tym samym studiu i z tą samą orkiestrą (The Academy of St. Martins in the Field), z którą Howard Shore nagrał ścieżkę dźwiękową do trylogii Władcy Pierścieni.
Rozwiń

Aranżacje orkiestry i chóru zostały napisane przez Pipa Williamsa, który wyprodukował albumy dla Status Quo oraz Uriah Heep. „Nemo” był mianowany pierwszym singlem z nadchodzącego albumu, a ponadto został do niego nakręcony wysokobudżetowy teledysk. Reżyserem był Antti Jokinen, który wcześniej współpracował z Shanią Twain i Eminemem. Wraz z nowym albumem Nightwish zmienił kontrakt – nowy materiał wydała wytwórnia Nuclear Blast. Stary, dobry Spinefarm Records wciąż zajmuje się ich płytami, ale tylko w Finlandii. Nuclear Blast wydał znaczną część swoich dochodów na reklamowanie Once’a, zwłaszcza w Niemczech. Zdjęcia Nightwisha i okładka płyty były wszędzie – w telewizji, w metrze, autobusach i na ulicach. Każdy Niemiec poznał Nightwisha. Once zdobył złoto w Finlandii w dniu premiery, tak jak singiel „Nemo”. Nightwish rozpoczął trasę koncertową, obejmującą 150 koncertów na wszystkich kontynentach. Trasa zakończyła się pod koniec 2005 roku. To była największa trasa koncertowa Nightwisha w ogóle. Drugi singiel, „Wish I Had an Angel”, wydano jesienią. Teledysk został wyreżyserowany przez Uwe Bolla, twórcę filmu Alone in the Dark. Singiel odniósł wielki sukces i zwiększył dochody z albumu. W sierpniu Nightwish wreszcie trafił do USA. Trasa była sukcesem, planowano powrót w 2005 roku. Po trasie w Europie i Południowej Ameryce jesienią 2004 roku i kilku koncertów w grudniu zespół postanowił zrobić sobie przerwę do stycznia 2005.
Zwiń

W lutym 2005 roku Nightwish wygrał pięć nagród na Gali Emmy. Odniósł zwycięstwo między innymi w kategorii ”Zespół Roku” i ”Najlepiej Sprzedający się Album Roku”. Tuomas i Marco przylecieli z Europy do Helsinek, aby móc odebrać nagrody.
Rozwiń

Ostatni koncert w trasie europejskiej był największym koncertem, jaki dotąd zagrali. 10001 ludzi w Stuttgarcie ogladało ten występ. W marcu zespół zagrał w Japonii i Australii. W kwietniu i maju musieli zrobić przerwę z powodu spraw Tarji, jednak już pod koniec maja zaczęli trasę razem z Iron Maiden w Polsce i z Mötley Crüe w Norwegii. W lipcu trzeci singiel, „Sleeping Sun” w nowej wersji, został wydany, aby promować nadchodzącą kompilację Highest Hopes. Nowa wersja teledysku do „Sleeping Sun” została wyreżyserowana przez Jörna Heitmanna i nakręcona w sierpniu w Pradze. Podczas jesieni Nightwish zagrał kilka koncertów. Po krótkim festiwalu w Południowej Ameryce trasa „Once World Tour” dochodziła do końca. Finałowy koncert został zagrany 21 października dla 11500 ludzi w Hartwall Areena w Helsinkach. Występ został nagrany i zawarty na DVD End of an Era. Po ostatnim koncercie Tuomas, Emppu, Marco i Jukka zwolnili Tarję i jej menadżera Marcela Cabuli. Jako powód podano jej postawę w czasie „Once World Tour”, przez którą obróciła się przeciwko temu, co Nightwish reprezentuje. Jak się można domyśleć, informacja o zwolnieniu wywołała niesamowite poruszenie wśród fanów i mediów. Nightwish z nadzieją patrzył w przyszłość i czekał na odpowiednią wokalistkę. Pod koniec 2005 roku Once sprzedał się w ilości ok. miliona sztuk na całym świecie. W Finlandii pokrył się potrójną platyną, platyną w Niemczech i złotem w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Grecji i Austrii. Składanka Highest Hopes okryła się podwójną platyną w Finlandii i złotem w Norwegii.
Zwiń

Początek 2006 roku przyniósł dobre wieści dla Nightwisha: ich kolekcja Highest Hopes nie tylko sprzedała się w Finlandii w ilości 60 tys. sztuk, zyskała także tytuł „Najlepiej Sprzedającego się Fińskiego Albumu 2005”.
Rozwiń

Gdy zainteresowanie mediów opadło, członkowie grupy znaleźli czas, by skoncentrować się na ważnych rzeczach. Tuomas napisał większość nowych piosenek, Emppu nagrał kilka nowych piosenek z fińskim zespołem hardrockowym Brother Firetribe, Marco wrócił do Tarota, aby nagrać album Crows Fly Back, a Jukka założył swój własny projekt.

W marcu Nightwish przywiózł dwie nagrody z Gali Emmy. Nagrody dostali w kategoriach: ”Najlepszy Fiński Artysta 2005” oraz ”Najlepiej Sprzedający się Album 2005”. W tym samym miesiącu zespół oficjalnie zaczął szukać nowej wokalistki poprzez ogłoszenie zamieszczone na ich stronie. W kwietniu fińskie nagrody za teledyski „Muuvi” przyniosły kolejne dobre wieści dla Nightwisha. Jury przyznało im nagrodę „Silver Muuvi” za teledysk do „Sleeping Sun” nakręcony w 2005 roku. Wideo zajęło również drugie miejsce w głosowaniu publiczności. Maj przyniósł wreszcie dwie długo wyczekiwane premiery. W Finlandii opublikowano książkę biograficzną o Nightwishu, napisaną przez Mapego Ollilę. Niedługo potem drugi koncertowy DVD Nightwisha, „End of an Era”, został wydany i od razu uzyskał złoto w sprzedaży. Wkrótce później złoto dostał również w Niemczech i Francji. W następnych tygodniach zespół wyjechał na swój letni obóz, aby ćwiczyć nowe piosenki i spędzić miło lato. Tymczasem media wciąż spekulowały co do nowej wokalistki.

We wrześniu Nightwish wszedł do studia, aby rozpocząć nagrywanie nowego albumu.
Zwiń

Przesłuchania chętnych na miejsce nowej wokalistki zakończyły się w połowie stycznia. Zespół otrzymał i przesłuchał ponad 2 tysiące demówek z całego świata.

Rozwiń

Dodatkowo pojawiły się ekscytujące wieści o pierwszych przyszłych koncertach, zaplanowanych na październik i listopad w USA i Kanadzie.

24 maja wszelkie spekulacje i czekanie zakończyły się, gdyż Nightwish przedstawił swoją nową wokalistkę, Anette Olzon. Informacja ta w przeciągu kilku minut pojawiła się na wszystkich możliwych stronach internetowych. Dzień później miała miejsce internetowa premiera pierwszego singla, „Eva”. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne.

W czerwcu zespół wyjechał do Los Angeles, aby nakręcić teledyski do dwóch nadchodzących singli: „Amaranth” i „Bye Bye Beautiful”. Oba zostały wyreżyserowane przez uznanego fińskiego reżysera Anttiego Jokinena, który już wcześniej pracował z Nightwishem przy okazji kręcenia teledysku do „Nema”. Singiel „Amaranth” ujrzał światło dzienne w sierpniu i zdobył złoto w Finlandii już po dwóch dniach. Zdobył dobre wyniki sprzedaży w całej Europie i dotarł na szczyt listy najlepiej sprzedających się singli w Finlandii, Hiszpanii i na Węgrzech.

Nowy album Dark Passion Play został wypuszczony na rynek pod koniec września i miał bardzo dobry start na całym świecie. Już w dwa dni po premierze w Finlandii zdobył podwójną platynę i do tej pory uzyskał już cztery złote płyty w innych krajach. Album wszedł na szczyty list przebojów w wielu krajach. Światowa trasa została zorganizowana, pierwsze bilety na koncerty zostały wyprzedane, nowa era właśnie się rozpoczęła…
Zwiń