“Shoemaker” – analiza utworu

Zapraszamy do przeczytania analizy utworu “Shoemaker”, pochodzącego z albumu Human. :║: Nature..

Kiedy po raz pierwszy ukazała się lista utworów Human. :║: Nature., pomyślałam, że skoro płyta ma oddawać hołd człowiekowi, nie dziwi mnie tytuł Szewc. Zapewne pomyślało tak wielu.
Jednak podczas przedpremierowej promocji płyty zespół zdradził, że utwór nie nawiązuje do rzemiosła, lecz do wybitnego amerykańskiego geologa i astronoma Eugene’a M. Shoemakera. Swoje życie poświęcił on badaniom struktur powstałych po uderzeniu meteorytów, zarówno na powierzchni Ziemi, jak i Księżyca. Stan zdrowia uniemożliwił mu podróż na Księżyc, jednak kierował on badaniami geologicznymi podczas pierwszych wypraw misji Apollo. Nazwisko Shoemakera można skojarzyć również z kometą Shoemaker–Levy 9, której zderzenie z Jowiszem obserwowano w roku 1994. Niestety Shoemaker w lipcu 1997 roku zginął tragicznie w wypadku samochodowym między Chilla Well i Tanami (500 kilometrów na północny zachód od Alice Springs), przemierzając Terytorium Północne i stan Australia Zachodnia podczas corocznej podróży w poszukiwaniu kraterów uderzeniowych.
Rok później na Księżyc udała się sonda Lunar Prospector z mosiężną urną z kilkudziesięcioma gramami prochów Shoemakera. Na mosiężnej urnie znalazł się cytat z dramatu Williama Shakespeare’a Romeo i Julia, który pojawia się także w omawianym utworze Nightwish, recytowany przez Johannę Kurkelę:

(…) a po jego zgonie,
Rozsyp go w gwiazdki! A niebo zapłonie
Tak, że się cały świat w tobie zakocha
I czci odmówi słońcu.

W utworze Shoemaker pojawia się prawdopodobnie najmocniejszy punkt na całej płycie, czyli wokaliza Floor Jansen. Nie da się ukryć, że inspiracją dla tego momentu jest wokaliza Elżbiety Towarnickiej z kompozycji Zbigniewa Preisnera Lacrimosa. Na marginesie, album polskiego kompozytora, z którego pochodzi Lacrimosa, to Requiem dla mojego przyjaciela. Preisner oddaje nim hołd wybitnemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu. Pozwolę sobie więc uważać, że wokaliza Floor nie pojawiła się przypadkiem, lecz jest celowym zabiegiem skierowanym w stronę Shoemakera.
Utwory różnią się jednak tekstem. Laudato si (pochwalony bądź), zaczerpnięte jest z kantyku religijnego z XIII wieku, którego autorstwo przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu. Laudato si to także nazwa drugiej encykliki papieża Franciszka, której głównym tematem jest ochrona środowiska naturalnego. Inspiracją dla papieża był właśnie kantyk religijny św. Franciszka. Z kolei ad astra to łacińskie do gwiazd, znane z sentencji per aspera ad astraprzez trudy do gwiazd.
Ostatnią ciekawostką jest instrument otwierający utwór. Są to dźwięki średniowiecznych cymbałów, znanych w Anglii jako dulcimer. Również o nich jest mowa w samym utworze:
Stars calling with the sound
Of a dreamlike dulcimer
”.
Tuomas Holopainen zdecydowanie odrobił zadanie z wielu dziedzin, tworząc Shoemaker na najnowszą płytę Human. :║: Nature..

Analiza utworu: “Siren”
W analizie wykorzystano fragment z aktu trzeciego “Romea i Julii” w przekładzie Józefa Paszkowskiego.

Przeczytaj również...