Burza z rocznym opóźnieniem – oświadczenia Anette i zespołu

W ostatnim czasie w mediach znów zrobiło się gorąco wokół tematu rozstania Nightwisha ze swoją poprzednią wokalistką. Wszystko z powodu oświadczenia Anette Olzon, które wygłosiła ona niedawno i w którym mówi o tym, że została wyrzucona z kapeli i jako powód wskazuje swoją ciążę. Sprawy nabrały tempa – Anette w połowie grudnia udzieliła wywiadu dla “Me Naiset”, największego fińskiego czasopisma dla kobiet. Poruszyła w nim kwestię odejścia z zespołu w nieco szerszy sposób. Najważniejsze fragmenty poniżej:

– Co do podobieństwa jej przejść do wydarzeń wokół Tarji:

“Byłoby ciekawie porozmawiać z Tarją na temat naszych doświadczeń w zespole. (…) Zdarzyło mi się to samo, co Tarji – zostałam wyrzucona.”

– Odnośnie jej rozstania z zespołem po trafieniu do szpitala z powodu grypy żołądkowej w trakcie trasy po USA we wrześniu 2012:

“Nikt z zespołu nie odwiedził mnie, gdy byłam w szpitalu. (…) Sugerowałam, by anulować koncerty aż do chwili, gdy wydobrzeję, ale chłopaki nawet nie chcieli o tym myśleć. Floor Jansen zastąpiła mnie jeszcze zanim wyzdrowiałam.”

– O emocjach, które jej towarzyszyły – szoku, gniewie i żalu:

“Zastanawiałam się, czym zawiniłam, że zasłużyłam na coś takiego. Bałam się też, że nie będę w stanie wspierać mojej rodziny.”

– O wpływie na jej byłe małżeństwo, który był wywierany przez intensywne koncertowanie z zespołem:

“Poruszanie się po Brazylii i Argentynie między koncertami było straszne. Ludzie ciągali mnie za policzki, chwytali mnie za włosy. Żyłam w takim napięciu, że miewałam ataki paniki. (…) Bardzo się przejmowałam moim życiem prywatnym podczas trasy, ale nie chciałam tego przenosić na sprawy zespołu. Myślę, że chłopaki widzieli, jak się rozpadam, ale nie dostawałam od nich dużo wsparcia. (…) Z emocjonalnego punktu widzenia najcięższe było to, że chłopaki decydowali o wszystkim za mnie. Jeśli Tuomas zadecydował, że lecimy do Afryki, to tak robiliśmy i koniec.”

– Anette twierdzi też, że czwórka pozostałych członków zespołu kontrolowała przychody liczone w milionach euro poprzez firmę wydawiczą Scene Nation. Anette chciała być członkinią firmy, ale zamiast tego musiała założyć własną, Momma Anka AB. Twierdzi, że w 2010 jej firma miała straty w wysokości 72 800 euro, z kolei Scene Nation miało zyski na poziomie 351 000 euro. Jej wypowiedź odnośnie podziału pieniędzy:

“Gaże koncertowe oraz tantiemy były dzielone po równo, ale wszystkie pozostałe przychody wędrowały prosto do nich. (…) Samodzielne prowadzenie firmy było bardzo kosztowne. Musiałam pożyczyć pieniądze od chłopaków, by ruszyć ze wszystkim.”

– I wreszcie wypowiedź Anette odnośnie tego, że po rozstaniu z zespołem nadal czuje, że pewne sprawy pozostały niedokończone:

“Wielokrotnie myślałam o tym, by odezwać się do Tuomasa i rozwiązać sprawę w jakiś sposób. (…) Wątpię, by to już był koniec.”

Panowie z Nightwisha nie zwlekali zbyt długo i wystosowali oświadczenie z odpowiedziami na zarzuty Anette, opublikowane na fińskiej wersji oficjalnej strony zespołu. Brzmiało ono następująco:

“Witamy w pralni…

Wywiad przeprowadzony z naszą byłą wokalistką Anette dla magazynu “Me Naiset” jest pełen przekręconych faktów i oszczerstw. Przedstawiony tam scenariusz pt. “kobieta kontra neandertalczycy” to bardzo wygodna metoda, by wykorzystać naszą historię z mediami.

Rozstanie z Anette nie nastąpiło z powodu ciąży bądź choroby. Zdaliśmy sobie sprawę, że jej osobowość nie przystaje do charakteru pracy w tej społeczności, a wręcz odbijała się na niej negatywnie.

Oto zarzuty, które natychmiast możemy obalić:

Zarzut: Niedługo przed wyrzuceniem z zespołu Anette poinformowała Tuomasa o ciąży.

Fakt: Anette poinformowała cały zespół już tydzień wcześniej w Montrealu. Wszyscy jej gratulowali, a sama Anette wysunęła propozycję, by wynająć zastępczą wokalistkę na wypadek, gdyby nie poradziła sobie ze wszystkim. Mieliśmy co do tego zgodę. Dopiero później cofnęła swoją decyzję, co stworzyło prawdziwe problemy. Obawa o utratę pieniędzy i statusu była nad wyraz widoczna.

Zarzut: Chłopaki decydowali o wszystkim za mnie.

Fakt: Ani Tuomas, ani ktokolwiek inny nie może samodzielnie zadecydować o tym, dokąd i kiedy wyruszamy. Dyskutowaliśmy o tym wewnątrz zespołu oraz oferowaliśmy sobie wzajemne wsparcie na płaszczyźnie osobistej. Również dla Anette. Menadżerowie oraz organizatorzy omawiali możliwe koncerty, wydawnictwa itp. i zdanie członków zespołu było przy tym brane pod uwagę. Wszystkie detale omawiane były z Anette i jej menadżerami. Dysponujemy stosownymi e-mailami.

Jasnym jest to, że trzeba dbać o komfort na poziomie międzyludzkim, aby trudy trasy były do zniesienia. Na podstawie wielu dyskusji tego dotyczących daliśmy Anette możliwość nieuczestniczenia w wywiadach i spotkaniach z fanami. Ona i jej rodzina miały swój własny autokar oraz kierowcę w trasach po Europie i Ameryce. Koszta tego pokrywała nasza organizacja, nie Anette czy jej firma. Pozostali członkowie zespołu nie korzystali z tego typu przywilejów.

Zarzut: Pozostałe przychody wędrowały prosto do chłopaków.

Fakt: Anette i jej firma dostawały piątą część wszystkich przychodów z tego, co robiliśmy za jej uczestnictwa w zespole. Nie mamy powodów, by kłamać, bo ów tort okazał się być wystarczająco dużym, by po podziale zaspokoić każdego z nas. Finanse zespołu zawsze były prowadzone w sposób otwarty, uczciwy i sprawiedliwy. Prowadzimy księgi rachunkowe. To, na co każdy z członków zespołu przeznacza swój udział w zyskach jest już z kolei odpowiedzialnością tylko i wyłącznie tej osoby.

Nie chcemy ani nie zamierzamy komentować tego dalej.

Pranie brudów bywa męczące. Pamiętajcie, by od czasu do czasu pomóc w tym swoim drogim paniom.”

 

Przeczytaj również...