Wywiad z Marco Dla „Loud”

Pierwszy wywiad w tym roku dla magazynu „Loud”. Marco opowiada o trasie i  filmie Imaginaerum. Będą pokazy czy nie?

Wywiad pochodzi ze strony:

LOUD

Loud: Minęło kilka lat od Waszej ostatniej wizyty w Australii.

Marco: Tak, to było w 2008, a może w 2009? Myślę, że jednak w 2008. Trochę minęło. Jesteśmy tutaj z Sabatonem, to nasze pierwsze spotkanie z chłopakami. Wiem, że w zespole mamy kilku fanów; Tuomas dużo słucha ich twórczości. Ja nie słyszałem zbyt wiele, jeśli mam być szczery. Teraz pojawia się tyle tych nowych zespołów, że już się w tym gubię. (śmiech)

L: (śmiech) To Wasza trzecia trasa po Australii. Za każdym razem z inną wokalistką. Jak Floor wpasowała się w zespół?

M: Wszystko się bardzo dobrze układa. Mam na myśli to, że znamy się z Floor od ponad 10 lat, kiedy razem graliśmy podczas jednej z tras.  W 2002 roku After Forever był naszym supportem. Wiedzieliśmy, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej, a ona jest jedyną wokalistką, która będzie w stanie sobie z tym wszystkim poradzić i to poradzić bardzo szybko. Oczywiście udało jej się to, dlatego bardzo ją cenię jako profesjonalistkę oraz za to, w jaki sposób potrafiła to wszystko udźwignąć. Naprawdę zrobiła to bardzo szybko. Wszystko skończyło się w porządku.

L: Wykonuje utwory, które pierwotnie były pisane dla innych wokalistek. Uważasz, że śpiewa je w jakimś stopniu inaczej niż jej poprzedniczki?

M: Oczywiście należy dać wokaliście trochę swobody, aby mógł zinterpretować piosenki po swojemu. Wszystko zależy od możliwości Twojego ciała, niektóre piosenki pasują do kogoś lepiej. Jako wokalista wiem z własnego doświadczenia, że wszystko sprowadza się do malutkich rzeczy, a oprócz tego trzeba mieć trochę pola do manewru.  Osobiście uważam, że Floor potrafi dorzucić od siebie coś osobistego do naszych utworów. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak sobie radzi.

L: Wygląda na to, że zespół również idzie do przodu małymi kroczkami. Zabranie Floor na trasę i sprawdzenie, jak pasuje do zespołu, bez presji podejmowania ostatecznej decyzji.

M: Tak, bo właśnie w ten sposób to przebiega, kiedy musisz zmienić wokalistkę w połowie trasy koncertowej – w istocie dajesz sobie luksus wykonywania planów natychmiastowych. Coś w stylu: “zagrajmy koncert, zobaczmy jak to będzie wyglądać” i dajesz sobie czas na poznanie, zobaczenie jak jest poza sceną, w barach, pubach, w autokarze, w samolocie itd. Wszystko po to, żeby sprawdzić jak do siebie pasujemy. Jest to więc swego rodzaju luksus, którego dotychczas nie mieliśmy: zagrać koncerty, poznać się i podjąć decyzję na podstawie tego.

L: Nawiązując do odejścia Anette: wiem, że Tuomas był już pytany w innych wywiadach o to i odpowiedział, że oświadczenie przedstawiło sprawę opinii publicznej dokładnie w taki sposób, w jaki chcieliście. Nauczyliście się czegoś po rozstaniu z Tarją, co wykorzystaliście przy odejściu Anette?

M: Tak, nauczyliśmy się tego, że dobrze jest nie zagłębiać się w zbyt osobiste aspekty. Zdecydowaliśmy się zrobić to tym razem w taki sposób, żeby nie stworzyć tego męczącego dziennikarskiego szału, który w okresie odejścia Tarji był ogromny. Przez 6 miesięcy nie udzielaliśmy żadnych wywiadów mediom fińskim, a w prasie i tak codziennie pojawiały się newsy. Chcieliśmy załatwić to prościej.

L: Czy w związku z zaistniałą sytuacją macie jakiś zal i nagracie utwór taki jak „Bye Bye Beautiful” (który ewidentnie dotykał uczuć, jakie towarzyszyły zespołowi odnośnie odejścia Tarji)? 

M: Nie, żadnych żali ani nic podobnego. Wtedy czuliśmy, że tak to ma zostać załatwione.  Teraz chyba już nie ponosi nas tak łatwo, więc nie musimy nic takiego robić. (śmiech) Ten utwór został usunięty z setlisty, ponieważ o to poprosiłem. To fajny i mocny kawałek, ale kiedy śpiewasz takie słowa, do twojej głowy przychodzą myśli związane z tamtym okresem, powody, dla których powstał. Osobiście chciałbym o nich zapomnieć, dlatego chłopaki zaakceptowali moją prośbę i nie zagraliśmy go na tej trasie ani razu.

L: Rozumiem to bardzo dobrze, choć tak na marginesie, strasznie lubię ten utwór. (śmiech)

M:  Tak, ale to jak… jak próba położenia języka na bolącym zębie, którego już nie ma. Mam na myśli to, że czas poszedł dalej.

L: W rzeczy samej. Jestem ciekaw, jakie plany macie na rok 2013?

M: Zeszły rok spędziliśmy w przeważającej mierze w trasie, a koncerty w Australii będą jednymi z ostatnich. Potem mamy 3 miesiące przerwy, może w maju zagramy w Japonii, a na koniec letnie festiwale. Następnie rok przerwy, w czasie której będzie nagrywać demówki, zobaczymy jakie pomysły związane z nowym albumem się pojawią.  Latem 2014 pewnie jak zwykle zbierzemy się na naszym tradycyjnym letnim obozie, podczas którego wspólnie pogramy, pogrillujemy i tak dalej, a przede wszystkim sprawdzimy, co przygotowaliśmy na nowy album.  To tak w surowym zarysie, bo nic jeszcze nie jest zaplanowane.

L: Ostatni album był bardzo różnorodny. Są jakieś nowe elementy, które chcielibyście wprowadzić do brzmienia Nightwisha?

M: Tak, rzeczą, którą bardzo lubię w Imaginaerum, jest jej różnorodność. Dużo różnych brzmień, ale to wszystko wyszło dlatego, że niewiele planowaliśmy. Mamy zestaw utworów; jeśli nam się podobają, nagrywamy je. Ludzie w kapeli są otwarci na różne nowe rzeczy. Brak planowania takiego np. drugiego “Nemo” sprawia, że tworzymy rzeczy interesujące. Mam nadzieję, że tak też będzie następnym razem. Zobaczymy co nam się spodoba, co nie. Zostawimy te ulubione. Świetnym aspektem całej tej sytuacji jest fakt, że za każdym razem, kiedy działamy w ten sposób ludzie są zadowoleni.

L: Ogromnym wsparciem musi być Wasza lojalna baza fanów, którzy zareagują pozytywnymi odczuciami, niezależnie od kierunku, który obierzecie.

M: Tak, to prawda. Oczywiście to nie jest żaden bezpieczny biznes, bezpieczna praca.  Słuchacze, fani są nieprzewidywalni. Mam więc nadzieję, że będziemy mieć sporo ciekawych pomysłów. Dotychczas za każdym razem, kiedy tworzyliśmy album w sposób jaki opisałem, ludzie byli zadowoleni. To wspaniałe. Myślę, że nasza otwartość i szczerość są za to odpowiedzialne. Trzymajmy się tego, a może nie będziemy musieli tworzyć żadnej recepty na sukces.

L: W międzyczasie odbyła się premiera filmu Imaginaerum w Finlandii. Jest zaplanowana jakaś światowa premiera?

M:  Bardzo możliwe, że film zostanie pokazany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w lutym, co właściwie zdecyduje czy film trafi do innych krajów i będzie tam wyświetlany. A to dlatego, że tam są ludzie z kontaktami, a jeśli się zyska ich zainteresowanie, wiele rzeczy będzie mogło się wydarzyć. W innym przypadku mamy już plany wydania skończonego DVD i Blu-Ray w 2013 roku. Dotychczas mieliśmy premierę tylko w Finlandii. Film nie zebrał dobrych recenzji, (śmiech) ale Finlandia to mały kraj, sześć milionów mieszkańców, w którym na krytykę zawsze można liczyć, jeśli tylko jej obiekt będzie odpowiednio spory. Z recenzji, które czytałem, np. tej z największej fińskiej gazety, masz wrażenie jakbyś czytał opinię nazbyt ambitnych chłopaków grających w gry fantasy i chcących być potężnymi, jak to tylko możliwe.  Czekam na opinie z innych krajów. Jeśli przeczytam podobne recenzje autorstwa ludzi, z którymi nie żyjemy po sąsiedzku, wtedy zacznę wierzyć.

L: Jak to jest oglądać siebie na wielkim ekranie?

M: To zabawne. Zrobiliśmy już masę rzeczy przez ponad dekadę. Czas szybko płynie, kiedy pomyślisz o albumach, trasach koncertowych i wszystkich innych rzeczach, teraz jest jeszcze film. Dochodzi do Ciebie, że jesteś w zespole, który zrobił bardzo dużo dla ludzi, żeby mogli to wszystko zobaczyć. Jestem bardzo zadowolony z tego, że nasza sytuacja finansowa pozwoliła na realizację tego typu przedsięwzięcia w takiej formie, którą można przedstawić ludziom. Mieliśmy różne rozmowy, spotkania na ten temat kiedy planowaliśmy film i przyjąłem stanowisko, że jeśli tego nie zrobimy, będziemy tego żałować, więc lepiej to zróbmy. Więc przynajmniej ja w tej chwili jestem zadowolony z efektu. Jeśli obejrzysz film z otwartym umysłem, to może być niesamowita podróż. Jest tam filmowy standard – gra aktorska, dialogi, historia – ale jest to jednak hybryda ze względu na tę wielką ilość muzyki. Wiele rzeczy jest podyktowane muzyką, masz więc połączenie dźwięku i obrazu jak w teledysku, tyle że poszliśmy z tym dalej, aż nagle powstał cały taki film. Tak ja to widzę.

L: Czy jako dziecko w ogóle myślałeś o grze aktorskiej?

M: Nie, i z taką twarzą raczej nic mnie takiego nie czeka. (śmiech) Wystarczająco wielu wstrętnych facetów jest już w biznesie filmowym. Na przykład Gérard Depardieu, nie sądzę, by był jakoś specjalnie przystojny dla kinomanek. (śmiech) Ale kto wie?  Zrobienie tego filmu dało mi jednak jasność na jedną sprawę. Biznes filmowy jest jeszcze mniej poukładany niż muzyczny, jest w nim jeszcze więcej postaci i jest jeszcze bardziej drobiazgowy… A i tak już nienawidzę przemysłu muzycznego. Kocham grać, ale cała biznesowa otoczka to coś, bez czego mógłbym żyć.

L: Dobrze powiedziane. Może coś przewrotnego do powiedzenia na koniec?

M: Nic przewrotnego do głowy mi nie przychodzi, ale na koniec powiem tak: świetnie być znowu w Australii, dawno nas tu nie było. Koncerty się całkiem nieźle sprzedają, więc fajnie, że nadal mamy tutaj bazę fanów. Bez tego nie byłoby sensu  dalej tworzyć zespołu, jeśli nie mielibyśmy ludzi, którzy naprawdę cię lubią. Wyrazy szacunku dla wszystkich fanów – wszystkiego dobrego i pozdrawiam!

 

 

You may also like...