Za Co Cenimy Tuomasa Część I

Święta, święta i po świętach. Zleciało, czasu mało. Nie udało się wyrobić z szybkim projektem na urodziny Tuomasa.

Opinie fanów są jednak ważne przez 365 dni w roku (czasem 366) i przez wszystkie lata “fanowania”, dlatego właśnie dzisiaj ukazuje się wpis, w którym możecie przeczytać, za co polscy fani cenią Mistrza Nightwish.

Sebastian U.

“Ghost Love Score. Tu nie ma nic do dodania.”

Sylwia W.

“O tak, zdecydowanie Mistrz! Cenię go za to, że potrafi “ubrać” uczucia w muzykę, a to ciężkie zadanie.”

Bartłomiej W.

“Dead Boy’s Poem “never sigh for better world, it’s already composed, played and told” no co to dużo mówić gdyby nie on moja wyobraźnia byłaby znacznie uboższa”

Wiola C.

“Oj tak, nie wyobrażam sobie życia bez jego muzyki!”

Grzegorz Ż


“Zdecydowanie cenie Tuomasa za pisanie tekstow i samo komponowanie piosenek, cały czas trzyma ten klimat, dzieki któremu zawsze mam ciary.. Teksty, ktore zawsze dają mi do myślenia i są rozwiązaniem moich problemów. Zresztą Tuomas to podstawa zespołu on go założył więc to samo czyni go osobą bez której nie byłoby najlepszego zespołu na świecie muzycznie – zdecydowanie solowka w planet hell podczas koncertu End of An Era.. zawsze gdy mi źle patrze na minki Tuomaszka i slucham NW.. czego chcieć wiecej do poprawienia humoru mialem cieżkie chwile a dzieki NW, w szczególności Tuomasowi i jego wrażliwości, która pokazuje w tekstach, radzilem sobie z nimi, bo mimo tego ze świat jest okrutny i ślepy, ja chce życ bo istnieje taki zespól jak Nightwish i on daje mi chęci do istenia a kawałek zdecydowanie GLS, caly tekst jest jednym wielkim mistrzostwem no ale ciary najwieksze przy My fall will be for you…”

Sebastian S.

 “Kocham go za zamiatanie keyboardu włosami na koncertach! A tak na poważnie to człowiek wyjątkowy, niezwykle uczuciowy i wrażliwy. To dzięki temu muzyka i teksty zespołu są tak wyjątkowe. Tuomas = serce i dusza NW? Zdecydowanie tak.”

 

Grzegorz Ż.

 “Piękne pisane zyskuje się dzięki Nightwishowi”

Tomasz C.

“Ulubione , wyjątkowo dotykąjące moje wrażliwe struny utwory: GLS, Ever Dream, ostatnia część TPTP, DBP, Come Cover Me,Ocean Soul, Song Of Myself. “

Łukasz C.

“@Tomasz, moja lista wygląda praktycznie tak samo dodałbym jeszcze OceanSoul i Song of Myself……….”

Maja C.

“Mogłabym duuuużo mówić o Tuomasie i o jego muzyce. Jednakże najbardziej wielbię tego człowieka za to co robi. Za to, że stworzył tak fantastyczny, niepowtarzlny zespół. Za jego piękne, nasycone emocjami teksty. Za to niepowtarzalne brzmienie. Za to połączenie metalu z orkiestrą, chórami, nutą muzyki celtyckiej,. Za jego grę na klawiszach. Za ten jego słynny headbang. Podoba mi się jego wizarunek, fajnie się ubiera, ogólnie jest dość przystojny. :>

W jego muzyce odnalazłam siebie. Mam swoje osobiste interpretacje każdej piosenki,w sumie można je odbierać na wiele sposobów. Nightwish stał się “ścieżką dźwiękową” mojego życia.
Bardzo mi pomógł w niektórych chwilach. Jestem już z nimi 6 lat, będę aż do samego końca.
Uwielbiam tego człowieka, uwielbiam jego zespół!

(takie wyznania na publicznym facebooku, ludzie pomyślą, że jestem wariatką. tak to ja, witam :D)”

Magda N.

” Za co cenie Tuo? Chyba za teksty jakie pisze i za muzyke, ktora jest soundtrackiem mojego zycia od jakichś pieciu lat Za to, ze jest marzycielem i ze realizowanie marzen owocuje czyms w stylu filmu IM. I jeszcze musialabym podziekowac mu za to, ze dzieki niemu poznalam tworczosc Whitmana, potem zaczelam szukac innych, a niedlugo pozniej wsiaklam w poezje na dobre.”

 

Tomek P.

“Kocham go za jego cholernie wielką wrażliwość co się przekłada na jego muzyke.”

Maciej A.

“Nie mam czasu na dłuższa wypowiedź więc tylko dosłownie parę zdań..

Cenię go za to że jest wielkim kompozytorem (lata szkoły szkoły muzycznej robią swoje i to naprawdę słychać gdy się popatrzy na aspekt kompozycyjno-harmoniczny). Za to ze pracuje jak kompozytor muzyki filmowej a nie jak muzyk rockowy i z iście benedyktyńską precyzją i wyczuciem składa elementy swojej muzycznej układanki niczym fińska wersja Hansa Zimmera. I tak jak słynny niemiec pracuje pod scenę filmową tak Tuomas zawsze pracuje pod swoją wizję i tekst. Stara się namalować tą opowieść ukrytą za obrazem że posłużę się cytatem z Dead Gardens.Zawsze perfekcyjnie potrafi wyłuskać co piosence potrzeba a co nie potrzeba by wywołać określone emocje i nastrój (np. nadmierny popis jakiegoś instrumentu). On pisze soundtracki do swoich tekstów.
Jest tez błyskotliwym poetą i może nie wszyscy wiedzą ale ilość nawiazań do naszego dziedzictwa w jego tekstach jest ogromna. Pisze od kilku lat encyklopedię m.in. też nawiazań literacko-kulturalnych w jego tekstach i mam ładnych pare setek haseł a to jeszcze nie koniec. Jest prawdziwym erudytą i niezwykle inteligentnym twórcą
Robert Plant z Led Zeppelin powiedział kiedyś „że wielka sztuka musi zawsze przekazywać emocjonalną prawdę i gdy śpiewa „Babe I’m gonna leave you” to słuchacz musi uwierzyć słuchając utworu że on za chwilę rzeczywiście pójdzie i zostawi swoją kobietę ”.To jest ten najważniejszy składnik sztuki bez tego żadna nawet najbardziej techniczna muzyka nie jest godna miana wielkiej sztuki jest tylko popisem, grą jakiegoś tam zespołu, jeśli nie dotyka tego absolutu, tej prawdy. Wielka sztuka zostaje w nas a przede musi uczyć nas piękna i wrażliwości a tej nauczyć może tylko przenikliwy artysta, taki właśnie jak Tuomas.

Może kiedyś jak czas pozwoli zrobię kilkudziesięcio stronnicową rozprawkę na temat róznych aspektów jego twórczości bo warty jest tego zarówno jako kompozytor, aranżer, wizjoner i poeta ,„Ad maiorem nightwish gloriam” parafrazując znany cytat.”

Mateusz K.

” Cenię go za to, że potrafił połączyć 2 moje miłości: muzykę klasyczną i metal. Potrafi wyrazić każdą emocję poprzez dźwięki i słowa. Jego twórczość składa się dla mnie w całość, od fizycznego kontaktu z płytą (wydawnictwem) poprzez godziny odkrywania każdej nutki w utworach do długich analiz Jego tekstów. W każdej sytuacji można utożsamiać się z jakimś utworem. Słuchając Nightwish, mam wrażenie, że jest to soundtrack do mojego życia.”

 

Wojciech L.

“Dla mnie Tuomas to uosobienie Boga, jest w stanie połączyć muzykę i tekst tak, że utwór słuchany 1000 raz się nie nudzi, teksty nie są banalne, są bardzo głębokie, skomplikowane. Na koncercie w Lipsku zachowywał się jak maniak, nie wiem jak on potrafi zamiatać włosami keyboard jak ktoś wcześniej napisał i grać przy tym kosmicznie skomplikowane partie. Song of myself, The poet and the pendulum, Dead boys’ poem, bardzo głębokie, ostatnia za to udowania, że nie trzeba ton symfonii i ostrych gitar by doprowadzić człowieka do łez. W połączeniu z Petri Alanko wydali The Score, gdzie utwory powodują płacz i zachwyt jednocześnie, I have to let you go to mistrzostwo, za razem smutne bo opowieść się kończy i radosne, że jesteśmy na tym roller costerze. Gdyby tylko lepiej zarządzał zespołem i nie dopuścił do odejścia Anette to byłoby super Co do muzyki- jeszcze kilka wtrąceń, nie wiem jak on to robi, że komponuje coś, co wpada w ucho i nie można się od tego uwolnić, dla mnie jest to początek Song of myself, końcówka GLS z End of era, kiedy Tarja wysyła całusy i schodzi ze sceny, skomplikowanie Fantasmic, radość w Storytime. Nie wiem czy ktoś przeczyta to, co napisałem ale ja przeczytałem posty nad moim . Jedne czego brakuje to pełni szczęścia to zobaczenia filmu, kto wie- może 2013 przyniesie nam go do kina, a jak nie to wynajmiemy salę wykładową na kampusie PWr C-13/1.31 albo aulę i tam zrobimy projekcję WESOŁYCH NIGHTWISH’OWYCH ŚWIĄT WSZYSTKIM !!”

Kamil L.

“Tuomasa cenie za jego teksty, muzyke i kompozycje, jest moją inspiracją, poniewaz sam tworze poezje. Ulubionych utworow mam duzo, ale jesli mialbym wybrac 3 najlepsze to Song of myself, While your lips are still red i Wishmaster. Tuomas tez rozpalił we mnie jeszcze wiekszą miłość do muzyki niz inny wykonawca, mam zamiar kupic i nauczyc sie grac na keyboardzie. Naprawde kocham jego muzyke i poetyckie a zarazem epickie teksty, dreszcze zawsze mam podczas słuchania Nightwish i napewno jedyny nie jestem .”

 

Patryk Ch.

“Wstęp do Creek Mary’s Blood!”

Agata K.

“Och… Za co kocham i cenie Tuo tak? Na pewno za to że odnalazłam sie dzięki jego muzyce. Usłyszałam pierwszą piosenkę Nightwisha jeśli się nie mylę to było 7 Days i to było ,,Tak to jest to, mój świat mój zespół”. Najbardziej jeśli chodzi o tekst piosenki to ,,Nemo”. Przeczytałam go i odzwierciedlało to wszystko co się dzieje we mnie. Pomogła mi. Ulubione piosenki to właśnie Ghost Love Scory, The Poet and The Pedulum, 10th Man Down… po prostu wszystkie. tego człowieka nie można opisać tak naprawdę pomógł wielu ludziom dzięki swojej muzyce. Za to jestem mu wdzięczna i dziękuję.”

 

Grzegorz W.

“Ja tuomasa cenie za to że w 2000 roku nie poddał się i dalej ciągną nightwish dzięki temu nighti jest moim najukochańszym zespołem na świecie . Uwielbiam jego solówkę w amaranth , nemo , over the hils and far away.”

Magdalena P.

“Uwielbiam go za wszystko co zrobił w Nightwishu, ale najbardziej za tekst i muzykę piosenki Romanticide. jest boska i za to, że dzięki niemu Nightwish w ogóle powstał.”

 

beatag60

“No Qurcze, na forum jest masa moich opcji za co cenię Tomasa:)
Więc do znudzenia powtórzę:
za Nightwish,
za to, że jest takim kontrowersyjnym typkiem co ustawia w szeregu swoich “żołnierzy”(ktoś musi),
za poetycką twórczość dającą fanom możliwość psychologicznego/emocjonalnego “rozwoju”,
a najbardziej za to że jest- tu się zawiera cały kult:)”

 

Marionetka

” Za co ja cenię Tuomasa? Cóż, to może w punktach…

1. Bez względu na to jaka wokalistka śpiewa jego utwory muzyka zawsze, ale to zawsze (przynajmniej według mnie) jest wspaniała; lekko wyniosła i patetyczna, romantyczna, sentymentalna, emocjonalna, pełna życia i duszy, tak jakby ta muzyka żyła.
2. Teksty piosenek, których jest autorem to regularna, wielowymiarowa poezja pełna symboli i odniesień do dzieł znakomitych artystów. Dodatkowym plusem jest możliwość dopasowania jego słów właściwie do życia każdego człowieka. Można utożsamiać się z tekstami piosenek i sprawia, że autor staje się nam bliski; jest przyjacielem, bratem i nauczycielem w chwili, gdy nie ma wokół nas nikogo.
3. Ogół muzyki i tekstów zabiera słuchacza w dziką podróż po krainie wyobraźni, pozwala odpocząć od rzeczywistości, uciec i przez chwilę być częścią wspaniałego świata marzeń.
4.Wbrew wielu opiniom w tym temacie; wydaje się człowiekiem wrażliwym,troskliwym,skromnym,cichym i elokwentnym, a fakt,że jest odrobinę dziecinny i prorodzinny bardzo mi imponuje.
5.Nie liczy się dla niego zdanie tłumów – muzykę tworzy głównie dla siebie, dla spokoju swojej duszy (choć zapewne cieszy się, gdy ta muzyka się komuś podoba) i nie daje sobie dyktować co powinien, a czego nie powinien pisać, czy grać. Bezwzględnie kieruje się dobrem zespołu; może wydawać się to omal egoistyczne, ale świadczy o niezwykłym oddaniu i pracowitości tego człowieka.
6.Wiele jego opinii i wypowiedzi aprobuję zupełnie i absolutnie się z nimi zgadzam; nasze punkty widzenia częstokroć są zbieżne.
7.Mamy podobne gusta literackie,filmowe,muzyczne i ogólnie twórcze, co bardzo mnie cieszy i sprawia, że jest mi w pewien sposób bliski.
8. Nawet sposób w jaki się ubiera – jego oryginalny, ciekawy styl (według niektórych będący niezaprzeczalną oznaką narcyzmu) bardzo mi się podoba.
9.Uwielbia środowisko naturalne, ceni, co jest coraz rzadsze, dziką głuszę i gęste lasy.”

greatunknown

“Chyba nie będę oryginalna, jeśli powiem, że całkowicie zgadzam się z wypowiedzią Marionetki – mam dokładnie takie same odczucia.

W ramach uzupełnienia punktu piątego mogę jeszcze dodać, że cenię Tuomasa także za zachowanie dystansu do rzeczywistości i pozostawaniu nieco z boku. Nie wychyla się, żyje po swojemu we własnym świecie i sprawia wrażenie kogoś, kto nie ma potrzeby dopasowywania się i gnania za tłumem. 

A przynajmniej tak go odbieram po obejrzeniu/przeczytaniu tych ‘n’ wywiadów z jego udziałem ; >”

bondzioszek

“No myślę że większość osób które ceni NW zgodzi się z wypowiedzią Marionetki. Aczkolwiek ja dodam że cholernie zazdroszczę Tomkowi tego patrzenia na świat tej wyobraźni, i tego że potrafi ubrać swoje uczucia w słowa (co jest dla mnie cholernie trudne). Nie zazdroszczę mu jedynie jego wyglądu zewnętrznego… Ale to już mój gust.”

PS.

Każda osoba, która nie życzy sobie zamieszczenie jej opinii tutaj proszona jest o kontakt.

Mamy jednak nadzieję, że takich problemów nie będzie. 🙂

Przeczytaj również...