Kai

kai2Urodzony w 1973 roku w Vaasa w Finlandii Kai zaczął grać na perkusji w wieku 6 lat. Jego matka i ojciec widzieli, jak wali we wszystkie garnki i patelnie w kuchni, odkąd miał 3 lata, więc zdecydowali się kupić mu prawdziwy zestaw perkusyjny. Zaczynał ćwiczyć do Iron Maiden, AC/DC, Twisted Sister, Kiss i podobnych zespołów, grając heavy metal z lat 80., ale także przeszukując kolekcję płyt swojego ojca, gdzie znaleźć można było wszystkie gatunki muzyki – od fińskiego folku po Elvisa, jazz i tak dalej.

Odkąd miał 13 lat, grał w lokalnych zespołach aż do późnych lat 80., kiedy wraz z paroma przyjaciółmi założył Cartilage. Zespół silnie inspirował się death metalem wczesnych lat 90. i stał się bardzo popularny na scenie undergroundowej.

Kiedy rozpadło się Cartilage, Kai w latach 90. grał i nagrywał w wielu zespołach: Vomiturition, Misantropia, Rotten Sound, Wings, Enochian Crescent, by wymienić tylko kilka z nich. Większość z nich skręcała bardziej w stronę metalu, ale Kai dołączał też do zespołów takich, jak Max on the Rox, który grał raczej blues rocka czy Wasa Dixie Tigers, grających dixieland/street jazz z początków XX wieku.

W 1999 roku Kai dołączył do francuskiego zespołu Agressor i nagrał jeden album, “Medieval Rites”. Później w tym roku odbył także z nimi swoją pierwszą europejską trasę.

Po trasie z Agressor w 1999 roku Rotten Sound zaczął więcej koncertować w Europie i Ameryce Północnej. Ponieważ Kai chciał też rozwinąć swoje umiejętności gry na perkusji, przeprowadził się do Nowego Jorku na lato 2002 roku. Nauczyciele Kaia, Freddy Gruber, Joe Morello, Jim Chapin i John Riley wskazali mu nowy kierunek w technice i kontroli nad zestawem perkusyjnym.

W 2004 roku Kai poznał Jariego Mäenpää, co zapoczątkowało nowy rozdział w jego życiu i narodziny Wintersun. Po wydaniu swojego albumu pt. “Wintersun” zespół koncertował głównie w Europie. Dwa lata później Kai odszedł z Rotten Sound, by skupić się bardziej na innych rzeczach, jak i na Wintersun, gdy zaczęli nagrywać swój drugi album studyjny, “Time”.

W 2009 roku Kai odebrał telefon od Swallow the Sun, by zagrał na ich północnoamerykańskiej trasie. Niedługo później Kai poproszony został o zostanie stałym członkiem zespołu, nagrywając albumy studyjne “New Moon” (2009) i “Emerald Forest and the Blackbird” (2012). Kai zagrał setki koncertów na całym świecie.

Pomiędzy trasami Kai był także bardzo aktywny w studio jako techniczny bębnów i zajmując się strojeniem dla zespołów takich, jak Nightwish, Children of Bodom, Ensiferum, Indica, Sotajumala, Throes of Dawn, Nicole, Waltari, Sturm und Drang i Katatonia, by wymienić tylko kilka z nich.

To prowadzi nas do roku 2014, kiedy do Kaia zadzwonił Jukka Nevalainen z Nightwish, by zagrał na ich nowym albumie “Endless Forms Most Beautiful” i nadchodzącej trasie.

Kai przedtem był technicznym zajmującym się strojeniem bębnów na “Dark Passion Play” i “Imaginaerum”.

Od 1990 roku Kai grał z zespołami i artystami takimi, jak Cartilage, Misantropia, Wings, Rotten Sound, Vomiturition, Enochian Crescent, Throes of Dawn, orkiestra symfoniczna Vaasa City, big band z Vaasa, Vesku Jokinen, Wasa Dixie Tigers, Bianca Morales, Antti Sarpila, Tauski, Joe Lynn Turner, Paul Di´anno, Northern Kings, Guitar Heroes, Max on the Rox, Agressor, Tiny Tones, Pepe de Luxe, zespół Kaia Hahto, tribute band Metalliki, Dimebag beyond forever (tribute band Pantery), Wintersun, Swallow the Sun, Mattias IA Eklundh, Jonas Hellborg, zespół Paula Oxleya, Prockiss, Ape’s Planet, Trees of Eternity, Mr. Fastfinger i z wieloma innymi…

Kai używa i z przyjemnością poleca bębny Pearl, cymbały Meinl, pałeczki Balbex, elektronikę Roland, naciągi Evans i system ochrony słuchu Finfonic, Band-Art. Prowadził wiele warsztatów, klas mistrzowskich itd. obok swojej pracy na żywo, w studio i jako nauczyciel.

GARŚĆ FAKTÓW

Sprzęt

bębny Pearl

cymbały Meinl

ochrona słuchu Finfonic

pałeczki Balbex

naciągi Evans

elektronika Roland

Band-Art

Inne zespoły

Na ten moment:

Wintersun

Max on the Rox

Trees of Eternity

Linki

Facebook: https://www.facebook.com/kai.hahto.96

YouTube: https://www.youtube.com/user/khahto/featured

Twój ulubiony utwór/utwory Nightwisha:

The Greatest Show On Earth

Twoja największa guilty pleasure:

Czerwone wino i czekolada

Hobby

Jazda na rowerze, wędrówki, spędzanie czasu z rodziną, oglądanie filmów

Filozofia życiowa

Szanuj wszystkich i pamiętaj, że co zasiejesz, to zbierzesz.

TOP 5

Albumy

Iron Maiden – Piece of Mind

Death – Human

Katatonia – Dead End Kings

Porcupine Tree – Fear of a Blank Planet

Def Leppard – Hysteria

Utwory

Death – Lack of Comprehension

Iron Maiden – Revelations

Joni Mitchell – Both Sides Now

Def Leppard – Hysteria

Katatonia – Lethean

Filmy

Trylogia Władcy Pierścieni

Coś (wersja Johna Carpentera)

Halloween II

Zły smak

Martwe zło

Książki

F.M Alexander – The Use of Self

Barry Green, W. Timothy Gallwey – The Inner Game of Music

Marko Hautala – Kuokkamummo

Napoje

Woda gazowana

Piwo

Czerwone wino

Coca-Cola

Margarita

Jedzenie

Cokolwiek, co ugotuje moja żona 🙂

Meksykańskie

Włoskie

Indyjskie

Włoskie jedzenie

Sushi

Osobiste słowa do fanów

Pozdrawiam was! Miłej zabawy na nadchodzących koncertach!