Zaloguj | Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1

Teraz jest 20 lis 2019, o 21:15

Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 maja 2008, o 09:24 
Angels Fall First

Co sądzicie o książkach fantasy, których autorami są Polacy? Które pozycje moglibyście zaproponować, a które odradzić? Nie chodzi mi wyłącznie o powieści Sapkowskiego lub Lema, ale również - Waszym zdaniem - innych ciekawych i godnych uwagi autorów:)

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 10:34 
Dark Passion Play

Aaach, temat dla mnie :P Jestem fanatykiem polskiej fantastyki. Co prawda, można powiedzieć, że dopiero raczkuję w tym temacie, ale już sporo książek ,,zaliczyłem''. Moim ukochanym wydawnictwem (gdzieś już chyba o tym zresztą pisałem) jest Fabryka Słów. Każda, powtarzam, każda książka tego wydawnictwa jaką czytałem prezentuje (dla mnie, oczywiście) wyższe stany średnie. A to co polecam:
-Andrzej Sapkowski - Saga o Wiedźminie
-Jacek Piekara - Saga o Mordimerze Madderdinie
-Romuald Pawlak - Czarem i Smokiem (jeśli chcecie sie dowiedzieć jak zachowuje się skacowany smok - czytajcie! :D)
-Jakub Ćwiek - Kłamca (obie części)

To są te, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Jak coś sobie przypomnę, ew. przeczytam, napiszę (oczywiście, o ile ktoś będzie tym zainteresowany).

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 12:11 
Endless Forms Most Beautiful

Wszystko z powyższego spisu poza Pawlakiem (nie czytałem) polecam również. I dorzucam do stawki jeszcze Grzędowicza - "Pan Lodowego Ogrodu" to naprawdę świetna rzecz (nie wiem jak z "Księgą Jesiennych Demonów", ale czytałem jeszcze bardziej entuzjastyczne opinie) i Pilipiuka - cykl o Wędrowyczu, egzorcyście bimbowniku "w pewnym wieku" to prawdziwa kopalnia codziennych mądrości (sporo dotyczy pędzenia bimbru i rozwalania upiorów, fakt, ale nie można ignorować nowej wiedzy ;) ). W ciemno mogę chyba też polecić Dukaja, chociaż dopiero się do zabrania za jego twórczość przymierzam - słyszałem opinie, że jeszcze trochę i będzie z niego następca Lema :) .

Travel with great élan, dance a jig at the funeral

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 12:16 
Dark Passion Play

Co do Grzędowicza - popełnił On jeszcze jedną znakomitą książkę - ,,Popiół i kurz''. Bardzo dobra powieść. Może jedynie zakończenie nieco rozczarowuje, ale podoba mi się idea ,,Innych Światów''.

Ostatnio edytowano 1 maja 2008, o 12:17 przez nightmichael, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 13:47 
Wishmaster

Fristron napisał(a):
I dorzucam do stawki jeszcze Grzędowicza - "Pan Lodowego Ogrodu" to naprawdę świetna rzecz (nie wiem jak z "Księgą Jesiennych Demonów", ale czytałem jeszcze bardziej entuzjastyczne opinie)

Pan Lodowego Ogrodu rzeczywiście jest świetny, co prawda druga część trochę gorsza ale nadal IMO warta przeczytania. Minusem jest tylko fakt, że nie wiadomo kiedy wyjdzie trzecia :wink: Księgę Jesiennych Demonów też czytałam, ale tu się trochę zawiodłam. Książka składa się z kilku opowiadań, część jest naprawdę niezła, ale część mi się w ogóle nie podała.
nightmichael napisał(a):
Co do Grzędowicza - popełnił On jeszcze jedną znakomitą książkę - ,,Popiół i kurz''. Bardzo dobra powieść. Może jedynie zakończenie nieco rozczarowuje, ale podoba mi się idea ,,Innych Światów''.

To wiem co będę czytać w najbliższym czasie :D

Dodałabym jeszcze wspomianą Marię Kossakowską nie tylko Siewcę Wiatru, ale też zbiór opowiadań Obrońcy Królestwa

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 22:27 
Century Child

Z Fabryki Snów jest chyba także "Siewca Wiatru" Lidii Kossakowskiej (mam nadzieję, że nie przekręciłam) i obok Sagi o Wiedźminie, jest to moja ulubiona polska książka fantasy. Poza tym wiele ludzi poleca też "Achaję" (to chyba saga cała), ja nie czytałam, więc nie wiem, ale mam w każdym razie zamiar.

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 09:10 
Century Child

Achaja jest cudowna :) . Zarowno ksiazka jak i bohaterka tej ksiazki :wink: naprawde polecam, jak malo ktora. Jest o niebo lepsza od takiej np. trylogii husyckiej AS-a. W moim rankingu zajmuje pozycje zaraz po "Wiedzminie" (tzn. wszystkich czesciach powiesci i dwoch zbiorach opowiadan). W ogole uwazam, ze polska fantastyka stoi calkiem dobrze i ze swojej strony polecam na razie 5, w kolejnosci ulubionych autorow:

A. Sapkowski (wszystko o Wiedzminie)
A. Ziemianski "Achaja"
J. Grzedowicz "Pan Lodowego Ogrodu"
J. Komuda - wszystko
J. Piekara - wszystko

No i na koniec - nie jest on co prawda Polakiem, tylko Czechem, ale pisze bardzo ciekawie:
Miroslav Zamboch "Na Ostrzu Noza" :)

Natomiast nie przemawia do mnie kompletnie Feliks W. Kres, ktory w miesieczniku "Science Fiction" w "Kaciku Zlamanych Pior" doradzal jak najlepiej pisac, ale jakos sam nie potrafil (moim zdaniem) tego zastosowac w swych powiesciach. Ale akurat te jego felietony czytalo sie wspaniale i wyszly one nawet w formie ksiazki pod tytulem: "Galeria Zlamanych Pior". Jest to zarazem jedyna z jego ksiazek, ktora mi sie spodobala :) .

Ostatnio edytowano 2 maja 2008, o 09:11 przez Inglor, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 15:34 
Century Child

Tak się zbierałam z tym tematem, i w końcu zostałam wyprzedzona ;)
Kresa akurat lubię. Czytałam tylko Klejnot i wachlarz, która to książka podobała mi się bardzo, choć nie podeszła mi od razu, a obecnie zabrałam się to Strażniczki istnień. poza tym, oczywiście, Sapkowski. Coś tam jeszcze czytałam wesołego, ale w sumie niezbyt wiele.

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 15:43 

Inglor napisał(a):
No i na koniec - nie jest on co prawda Polakiem, tylko Czechem, ale pisze bardzo ciekawie:
Miroslav Zamboch "Na Ostrzu Noza" :)

Skoro jesteśmy przy lekkim OT i innych słowiańskich twórcach, dorzucam Olgę Gromyko. Jej "Zawód: Wiedźma" to naprawdę sympatyczne dwie książki (część pierwsza bardzo mi się podoba, a drugiej przejrzałem tylko kilka rozdziałów w Empiku i muszę w końcu kupić). Mogą być skojarzenia z Harrym Potterem, ale tu jest na studiach, w spódnicy i jedzie do krainy wampirów, żeby zebrać materiały na magisterkę i obalić parę przesądów (przy scenach, kiedy sprawdzała czosnek i lustra ubawiłem się jak rzadko :D ).

Travel with great élan, dance a jig at the funeral

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 16:02 
Dark Passion Play

Łłeee, a ja miałem tą książkę w ręku i jej nie kupiłem (choć mogłem) :? W najbliższym czasie naprawię swój błąd :D A co do Pana Zambocha - czytałem tylko ,,Sierżanta''. Nawet niezła, choć daleki jestem od zachwytów. A wracając do tematu - czytam teraz ,,Piątego Anioła'' Pana Bartosza Grykowskiego. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, co by się działo, gdyby Apokalipsa trwała kilka pokoleń, niech sięga po ten tytuł.

Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 09:40 
Angels Fall First

moimi ulubionymi książkami z polskiej fantastyki są wspomniane powyżej Siewca Wiatru i obie części Kłamcy (Loki rządzi :mrgreen: ) Wiedźmin mi nie podszedł (nie wiem nawet dlaczego)

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2008, o 22:24 

To ja też zareklamuję Fabrykę Słów. :)

1. Andrzej Ziemiański za Achaję (cudowna trylogia).
2. Andrzej Pilipiuk za Kubę :) i trylogię o Kuzynkach.
3. Jacek Piekara za serię o inkwizytorze Madderdinie.

4. I oczywiście Sapek - choć czytałem tylko "Ostatnie życzenie" (grzech, wiem) to i tak już wiem, że to bóg.

Would I have them both to keep

Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2008, o 11:16 
Century Child

Skończyłem właśnie "Toy Wars" A. Ziemiańskiego i ... nie polecam. O ile początek (dwa pierwsze opowiadania) dobry, to ostatnie to popłuczyny po poprzednich, pisane na siłę, z powtarzaniem debilnych dowcipów "o robieniu sobie jaj", średnio co piąta stronę. Baaardzo duże obniżenie lotów po wspaniałej "Achai". Aż się nie chce wierzyć, że to ten sam koleś pisał :( .

Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2008, o 14:33 

Inglor napisał(a):
Skończyłem właśnie "Toy Wars" A. Ziemiańskiego i ... nie polecam. O ile początek (dwa pierwsze opowiadania) dobry, to ostatnie to popłuczyny po poprzednich, pisane na siłę, z powtarzaniem debilnych dowcipów "o robieniu sobie jaj", średnio co piąta stronę. Baaardzo duże obniżenie lotów po wspaniałej "Achai". Aż się nie chce wierzyć, że to ten sam koleś pisał :( .

O, szkoda to słyszeć. Ale, z drugiej strony, może Ziemiański miał taki wyskok z "Achają", "Bombą Heisenberga" i paroma innymi opowiadaniami po swoim powrocie do światka literatury. W końcu kiedyś był do tego stopnia nie-rozchwytywany, że musiał pisać pod pseudonimem. Może mu wróciła kiepska forma. Hmmm.

Would I have them both to keep

Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2008, o 17:18 
Dark Passion Play

Inglor napisał(a):
Skończyłem właśnie "Toy Wars" A. Ziemiańskiego i ... nie polecam.

Ech, a ja zdążyłem wysłać coś ok. 5 sms-ów na konkurs, w którym do wygrania jest właśnie ta książka. Cóż, jak przegram - dobrze, bo nie będe musiał czytać, jak wygram - też dobrze, bo może wreszcie uwierzę w swój fart :P A obecnie czytam ,,Smokobójcę'' Świętej Pamięci Tomasza Pacyńskiego (jeżeli ktoś lubi te stworzenia, niech lepiej nie czyta). A na półce czekają ,,Bohaterowie do wynajęcia''.

Ostatnio edytowano 19 maja 2008, o 17:22 przez nightmichael, łącznie edytowano 1 raz

Strefa czasowa: UTC + 1